Jak się robi zdjęcia analogowe.

Podstawowe informacje.

Do zrobienia zdjęć analogowych potrzeby ci jest aparat (analogowy) i film (kolorowy lub czarno-biały). Każdy aparat nadaje się zarówno do zdjęć kolorowych jaki i do czarno białych. To jakie będą zdjęcia zależy tylko od filmu który założysz.

Gdy już naświetlisz aparatem film, zawiera on utajony obraz wszystkich twoich zdjęć. Dlatego aparatu nie można otwierać od razu po zakończeniu serii zdjęć. Trzeba najpierw zwinąć film z powrotem do kasety. Rozwiniętego w aparacie filmu nie można wyjąć na światło, żeby nie zaświetlić i przez to nie zniszczyć zawartych na nim fotografii.

Film ze zrobionymi zdjęciami trzeba teraz wywołać, inaczej mówiąc ujawnić zarejestrowany na nim obraz i sprawić, żeby nie był już wrażliwy na światło. Po wywołaniu filmu będzie na nim widoczny obraz negatywowy. Jest on trudny do oglądania ponieważ to co w rzeczywistości jest jasne na negatywie jest ciemne i na odwrót. Tak samo ma się sprawa z kolorami. Każdy jest w barwie przeciwstawnej, tzn to co było niebieskie jest żółte, co było zielone jest purpurowe, co było czerwone jest niebiesko-zielone. W dodatku obrazy na filmie są bardzo małe. 

Wywołany film trzeba teraz naświetlić na papier światłoczuły (wykonać odbitki) lub zeskanować i zapisać w postaci cyfrowej. Zdjęcia naświetlone na papier światłoczuły także trzeba wywołać. Ponieważ papier też działa na zasadzie odwracalnej więc to, co w rzeczywistości było jasne znowu takie jest, co było ciemne znowu jest ciemne i tak samo ma się sprawa z kolorami. Obraz znowu jest pozytywowy.

Tak wykonane zdjęcia są bardzo trwałe. Przechowywane w albumie przetrwają w dobrym stanie co najmniej 100 lat.