Kilka prostych rad o fotografowaniu telefonem.

Coraz więcej zdjęć wywoływanych w zakładzie pochodzi z telefonów komórkowych. Kilka prostych podpowiedzi może sprawić, że takie odbitki będą dużo ładniejsze.

1. Ustaw rozmiar zdjęć (rozdzielczość aparatu).

Nawet w najlepszych telefonach, ustawienia domyślne aparatów przeważnie są ustawione na jakość: średnią. Warto ją przestawić na: wysoką. To znacząco poprawi nasze zdjęcia. Takie ustawienie wykonujemy raz i telefon zapamięta nasz wybór.

2. Czysty obiektyw.

Telefon często trzymamy przy uchu i dlatego obiektyw aparatu jest zwykle trochę zatłuszczony. Powstają na nim smugi, które będą widoczne na zdjęciach. Ale w bardzo prosty sposób można temu zaradzić. Wystarczy nabrać zwyczaju przetarcia obiektywu czystym materiałem tuż przed fotografowaniem. Czysty obiektyw pozwala zrobić klarowne zdjęcia.

3. Zdjęcia pod światło.

Przy fotografowaniu pod światło pomyli się każdy, nawet najlepszy aparat. Ludzie będą wtedy mieli bardzo ciemne i pozbawione szczegółów lub nawet czarne twarze. Taki problem powstaje kiedy robi się zdjęcie na tle okna, pod słońce, na tle jasnego nieba lub kiedy inne silne światło świeci w obiektyw. Bywa to nazywane światłem wstecznym. Jeśli musimy zrobić zdjęcie na tle okna a chcemy, żeby zdjęcie się udało musimy zasłonić zasłony, włączyć w pomieszczeniu jasne światło i użyć lampy błyskowej. Aby lampa zadziałała przy fotografowaniu pod światło trzeba ją przełączyć w tryb, który wymusza, żeby zawsze błysnęła. Tryb lampy ustawiony na auto nie zadziała w takich warunkach.

4. Pół na pół (Słońce i cień).

Jeśli dwie osoby stoją na granicy cienia i ostrego światła słonecznego albo w grupie osób, którym robimy zdjęcie część będzie w cieniu a część w ostrym słońcu, zdjęcie nie będzie nam się potem podobać. Użycie lampy błyskowej tylko nieznacznie zmniejszy taki błąd fotograficzny dlatego lepiej będzie zadbać, żeby ludzie trochę się przesunęli i wszyscy (szczególnie twarze) byli albo w cieniu albo na słońcu.

5. Pionowo czy poziomo.

Jak trzymasz telefon kiedy robisz zdjęcie? Większość zdjęć w albumie chcemy mieć w pozycji horyzontalnej (w układzie poziomym). Ale z przyzwyczajenia większość zdjęć ludzie robią trzymając aparat w pionie. Wtedy tylko 1/3 lub nawet 1/4 zdjęcia nadaje się do skopiowania na papier. Znacząco zmniejsza to jakość odbitki. Dlatego lepiej jest już przy fotografowaniu pomyśleć jaki układ całego zdjęcia będzie się nam podobał i odpowiednio do tego ustawić aparat. Chyba częściej telefon warto ustawić w poziomie, bo taki jest nasz naturalny sposób widzenia. Ekrany kinowe, telewizyjne i monitory komputerowe wyświetlają obrazy w układzie poziomym. Fotografowanie w pionie jest natomiast zalecane przy fotografii portretowej. Od tego zresztą pochodzi angielska nazwa układu pionowego.

Dużo pustego pola.

"Paprochy" tzn szumy w ciemnych miejscach.

Poruszenie telefonem (Zdjęcie zamazane).

Poruszenie ludzi (Ludzie rozmazani).