Proces czarno-biały (B&W, w koreksie)

Filmy czarno-białe wywołuje się najczęściej w koreksie. Ale używa się do tego także odpowiednio przystosowanych procesorów przeciągowych lub nawet zaawansowanych procesorów filmowych po odpowiednim dostosowaniu do procesu czarno-białego.

Proces trzeba przeprowadzić w przewidzianych do tego typu filmów kąpielach i w odpowiednich temperaturach.

Zasadnicze etapy procesu czarno-białego to:
1. Wywołanie obrazu (czarno-białe)
2. Utrwalenie obrazu
3. Wypłukanie filmu
4. Stabilizacja lub nawilżenie
5. Wysuszenie

Ważne jest dokładne wypłukanie z emulsji filmu pozostałych odczynników chemicznych. Ma to wpływ zwłaszcza na trwałość obrazu ale nie wypłukane odczynniki mogą też po wyschnięciu pozostawić smugi na zdjęciach.

Przestroga!

Większości filmów czarno-białych nie można wywołać w procesie C-41.

Dlaczego? Jednym z etapów procesu C-41 jest odbielanie. W połączeniu z późniejszym utrwalaniem powoduje to usunięcie z filmu drobinek srebra metalicznego. W filmie kolorowym to zaleta bo film robi się przejrzysty i pozostaje tylko obraz barwnikowy. Film czarno-biały poddany procesowi C-41 stanie się czysty. Zostanie usunięty wszelki obraz z emulsji, włącznie z fabrycznymi numerami klatek i zaświetleniami.

Są jednak produkowane specjalne filmy czarno-białe do procesu C-41. Wytwarza się w nich obraz z neutralnego barwnika. Srebro z filmu może więc zostać usunięte. Takie filmy w odróżnieniu od tradycyjnych czarno-białych zazwyczaj są maskowane.

Przed pomyłką chroni oznaczenie podawane na opakowaniu i na kasecie.

Zobacz ceny